Gubałówka, Kasprowy, Morskie oko


Gubałówka  jest szczytem w Paśmie Gubałowskim, wznoszącym się po północno-zachodniej stronie zimowej stolicy Polski – Zakopanego, o wysokości 1 126 m. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych i najpopularniejszych miejsc w Zakopanem. Z łatwością można dostać sie samego wierchu, bo na szczyt wjeżdża kolejką linowo-terenową od samego centrum Zakopanego z Krupówek.
Na górnej polanie Gubałówki na turystów czeka wiele atrakcji, można tu podziwiać przepiękną panoramę Tatr gdzie szczyty i góry wydają sie tak blisko ciebie i piękny widok Zakopanego, który leży u podnóża potężnych Tatr tuż przed tobą. Bez trudu dostrzeżemy Giewont i Kasprowy Wierch, a przy dobrej pogodzie również najwyższe szczyty Tatr Wysokich. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Na szczycie Gubałówki znajdują się restauracje, ogródki gastronomiczne i liczne bufety. Wspaniałe miejsce dla miłośników letnich wędrówek i wycieczek rowerowych. Latem można skorzystać ze zjeżdżalni grawitacyjno - wózkowej, parków liniowych. Dla najmłodszych turystów jest plac zabaw, piaskownica i letnia ślizgawka. Zimą otwarty jest wyciąg orczykowy Górna Polana o długości 300m. Każdy może skorzystać ze ski-serwisu, wypożyczalni sprzętu narciarskiego, jak również ze szkoły narciarskiej. Górna polana jest sztucznie śnieżona i oświetlona dlatego miłośnicy białego szaleństwa mogą tu spędzać czas do późnych godzin wieczornych.


Kasprowy Wierch położony jest w górnej grani Tatr u zbiegu trzech walnych tatrzańskich dolin: Doliny Bystrej, Suchej Wody Gąsienicowej i Doliny Cichej - liczy sobie 1 985 m n.p.m. Na Kasprowy Wierch była zbudowana kolejka liniowa, która pozwała dostać sie do najwyższego miejsca w Zakopanym. Dzięki temu Kasprowy Wierch stał jednym z najbardziej znanych tatrzańskich szczytów – obecnie rocznie odwiedza go około miliona osób (4 000 dziennie). Na szczycie znajduje się stacja kolejki, bar i restauracja, zimowa stacja TOPR oraz budynek obserwatorium meteorologicznego. Z tego miejsca można obserwować niesamowite widoki Tatr, zachwycające szczyty i skały, piękne zielone doliny, widoki na miasta i wioski. Także z Kasprowego Wierchu można ruszyć na spacer w dół do Zakopanego. To także świetny punkt, by rozpocząć trekking po Tatrach. 
Kasprowy wierch jest położony na terytorium Tatrzańskiego Parku Narodowego. To jeszcze jedno z najbardziej znanych i jedna z największych atrakcji turystycznych Zakopanego.


Tatrzański Park Narodowy jest najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Polsce z unikalnym krajobrazem wysokogórskim. Tworzą go poszarpane skalne szczyty i granie, strome urwiska, głębokie doliny, cyrki lodowcowe, żleby, jeziora i wartko płynące potoki. W Polsce, kraju przeważnie nizinnym ten park jest uwielbiany. O każdej porze roku tatrzańskie szlaki przemierzają turyści ze wszystkich zakątków Polski i z zagranicy. W Tatrzańskim Parku Narodowym jest ponad 270 km szlaków pieszych o różnym stopniu trudności od bardzo łatwych, spacerowych po wymagające znacznych umiejętności i wyposażonych w urządzenia asekuracyjne jak łańcuchy, klamry, drabinki. Są tu także drogi wspinaczkowe. Od kilku lat granicę polsko-słowacką można przekraczać w tych miejscach, gdzie spotykają się szlaki polskie i słowackie.
Istnienie Tatrzańskiego Parku Narodowego pozwoliło na zachowanie wielu zagrożonych gatunków, które dzięki możliwości swobodnej wędrówki po obu stronach granicy mogły powiększać swą populację. Niedźwiedzie brunatne, kozice, świstaki, łasice, żbiki, rysie czy orły przednie nie miałyby inaczej żadnej szansy na przetrwanie. Ze względu na unikatową faunę i florę oraz ogromne znaczenie dla zachowania środowiska naturalnego, oba tatrzańskie parki zostały wpisane na listę Rezerwatów Biosfery UNESCO.


Morskie Oko jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego. To największe jezioro w Tatrach leży w Dolinie Rybiego Potoku w odległości około 25 km od Zakopanego. Samochodem lub busem można dojechać do Palenicy Białczańskiej, pozostałe 8 km trzeba pokonać pieszo lub dorożką (zimą saniami). Miejsce to zawdzięcza swoją popularność niesamowitym widokom, jakie rozciągają się na Tatry Wysokie i szczyt Rysy. Nad Morskim Okiem znajduje się też schronisko górskie, które może być doskonałą bazą wypadową na okoliczne szlaki turystyczne w tym na najwyższy szczyt Tatr Polskich.Pozostałe atrakcje

Baseny

Wody geotermalne pochodzą z pokładów leżących na głębokości ponad 2000 metrów. Wody ze źródeł geotermalnych są wysoko zmineralizowane i zawierają aktywne składniki biochemiczne m. in. wapń, siarkę, magnez i krzemionkę.

Aquapark Zakopane

Doskonałym miejscem na odpoczynek po długich wycieczkach w Tatrach jest AquaPark Zakopane. Jest stworzony dla niezapominanego wypoczynku całych rodzin, to idealny sposób na relaksację.

Gubałówka, Kasprowy, Morskie Oko

Wybierz się na wspaniałą wycieczkę na łono tatrzańskie natury!

Krupówki, Wielka Krokiew, Muzeum

Zobacz miejsca warte zwiedzenia w naszej pięknej okolicy!

Wyciągi narciarskie

Zakopane - zimowa stolica Polski, piękne miasto położone w Tatrach, oferuje swoim turystom idealny wypoczynek w zimie.

Aktywny wypoczynek

Wybierając się do Zakopanego nie jesteśmy skazani wyłącznie na jazdę po stokach.